BISKUPIJSKO HODOČAŠĆE NA GROBOVE APOSTOLSKIH PRVAKA 6.-11. listopada 2013. godineU VJERI HODIMO

Župa Stolac sa svojim župnikom don Rajkom aktivno se uključila u Biskupijsko hodočašće Mostarsko-Duvanjske i Trebinjsko-Mrkanske biskupije u Rim 2013. Iz župe Stolac prijavila su se 32 hodočasnika skupa s Dumom, među kojima je bilo najviše bračnih parova i obitelji. Putovali smo u Rim sa 17 Globtourovih autobusa, a mi iz Stoca s jednim velikim od 85 mjesta: župa Stolac 32, župa Rotimlja 8 i župa Blagaj-Buna 45.

Na ovom hodočašću bilo nas je iz Hercegovine 1060 i 20 vozača, svega 1080 osoba na čelu s biskupom Ratkom i 18 naših svećenika. Pošli smo iz Stoca u nedjelju u 14,00 sati od naše župne crkve. Usput se uključila Rotimlja i Buna, pa za Split i trajektom za Anconu te prema Asizu rodnom mjestu sv. Franje. Poslije smo krenuli prema Rimu.

Posebno je bilo dirljivo u Rimu popeti se na koljenima sv. Stubama koje su donesene iz Jeruzalema, a po kojima se popeo Isus pred Poncija Pilata. Zatim bazilika sv. Petra koja je podignuta na njegovu grobu, a dugačka je koliko dva nogometna igrališta. Pa bazilika sv. Pavla čiji je strop podignut od slavonske hrastovine, a obložen zlatom. Zatim bazilika sv. Ivana (Krstitelja) Lateranskog u kojoj je glava sv. Ivana. U bazilici sv. Marije velike izmolili smo 3 desetka Gospine krunice. Dirljivo je bilo na grobu Katarine Kosače, posljednje bosanske kraljice. Asiz rodno mjesto i grob sv. Franje, na čijem kipu u njegovoj ruci uvijek sjedi po jedan golub. A u Gospinu svetištu u Loretu posebno nas je dirnula Gospina kućica koju su anđeli donijeli iz Nazareta na čudesan način, i tu smo izmolili Anđeo Gospodnji.

Na 4 mjesta slavili smo sv. Mise, jednu je predvodio o. Provincijal a tri biskup Ratko. Kruna svega je ipak bila susret sa sv. Ocem Papom Franjom, kojega je dočekalo preko 100 tisuća hodočasnika na Trgu sv. Petra, među kojima smo bili i mi, a kad nas je pozdravio i blagoslovio, te zaželio srdačnu dobrodošlicu u Vatikan skupa s našim biskupom Ratkom, onda se prolomio pljesak i pjesma: Vivat Croatia… i Vivat Papa… živjela Hrvatska i živio Papa. Svi su se na Trgu okretali prema nama i pitali u zanosu odakle smo, jer smo bili i glasni i uočljivi. I toliko toga još lijepoga i nezaboravnoga, što je teško nabrojiti. Tko nije uspio u svojoj župi ispovijedio se u Rimu, gdje smo primili i potpuni oprost.

Bože hvala ti na ovom veličanstvenom hodočašću, duhovnoj obnovi i nezaboravnim trenutcima!

Program hodočašća

Nedjelja, 6. listopada: Hercegovina – Split

 • 13,00 -14,30: Ukrcaj hodočasnika. Svaki autobus imat će odgovornu osobu – vodiča, svećenika ili vjernika laika. Granični prijelaz BiH-RH po izboru vozača i vodiča.
 • 18,00-20,30: Split. Granična kontrola, smještaj na trajekt. Po dolasku u luku svaki hodočasnik napušta autobus s vlastitim stvarima potrebnima za noć i dokumentima te organizirano prolazi graničnu kontrolu. Putne karte ranije ćemo pribaviti i svakom hodočasniku dodijeliti. Putujemo s dva trajekta: Zadar i Marko Polo. Na trajektu Zadar bit će smješteno 16 autobusa i oko 1000 hodočasnika, a na Marku Polu 1 autobus i 80-tak hodočasnika. Trajekti isplovljavaju i uplovljavaju u isto vrijeme te činjenica da smo na dva trajekta ne će remetiti program hodočašća.
 • 21,00: Isplovljavanje trajekata.

Ponedjeljak, 7. listopada: Ankona – Asiz – Rim (Središnji događaj: Sv. Misa u bazilici Gospe od Anđela – Porciunkula u 12,00 sati; predvodi i propovijeda: fra Miljenko Šteko, provincijal)

 • 7,00: Uplovljavanje trajekata.
 • 7,30-8,30: Granične kontrole te polazak u Asiz. Sa sobom ponijeti osobne stvari i dokumente te nakon što smo prošli graničnu kontrolu pričekati autobuse.
 • 12,00: Sv. Misa u bazilici Gospe od Anđela – Porciunkula. Hodočasnicima, ovisno o dolasku pred baziliku, omogućiti slobodno vrijeme za okrjepu, druženje, … U 11,30 priprema za slavlje sv. Mise; tumačenje bazilike i o životu sv. Franje.
 • 13,30-16,00: Razgledanje Asiza i hodočašće na grobove sv. Klare i sv. Franje. Od Porciunkule autobusima do gornjeg  parkinga u blizini bazilike sv. Klare. Po završetku razgledanja i hodočašća ukrcaj na donjem parkingu u blizini bazilike sv. Franje.
 • 16,30: Polazak iz Asiza.
 • 19,30: Dolazak u Rim, u predgrađe Rima – Sacrofano, u Fraterna Domus (Via Sacrofanese 2), Hotel Serenissima (Via Rimbomba 10) te Cittadella ecumenica (La Rosta, Via Taddeide). Smještaj po sobama. U autobusima napraviti raspored tako da kod dolaska ne bude zadržavanja. Odmah po smještaju večera, nakon večere počinak.

Utorak, 8. listopada: Rim (Središnji događaj: Sv. Misa u bazilici sv. Pavla izvan zidina u 8,30 sati; predvodi i propovijeda, mons. Ratko Perić, biskup)

 • 6,30: Ustajanje.
 • 7,00: Doručak.
 • 7,30: Polazak prema bazilici sv. Pavla izvan zidina.
 • 8,30: Sv. Misa u bazilici, na grobu  sv. Pavla. Autobusi se mogu parkirati i čekati ispred bazilike. U bazilici, prije početka sv. Mise preko razglasa govor o mučeništvu sv. Pavla i bazilici.
 • 10,30-18,00:  Znamenitosti Rima: bazilika sv. Ivana Lateranskog, bazilika sv. Marije Velike, sv. Petar u okovima, Koloseum, Fori Imperiali, Piazza Venezia, Campidoglio, Ara Coeli i grob kraljice Katarine Kosače … Hodočasnici će dobiti vodiče koji će ih povesti u razgledavanje znamenitosti Rima. S vodičima ćemo napraviti plan razgledanja tako da na jednom mjestu u isto vrijem ne bi bili svi hodočasnici i napravili nepotrebnu gužvu, nego raspoređeni po grupama svi sve u predviđenom danu obišli.
 • 18,00: Ukrcaj u autobuse na dogovorenim stajalištima i povratak u hotel.
 • 19,30: Večera i počinak.

Srijeda, 9. listopada: Rim (Središnji događaji: Generalan audijencija – susret sa Svetim Ocem u 10,00 sati te sv. Misa u bazilici sv. Karla u 18,00 sati: predvodi i propovijeda, mons. Ratko Perić, biskup)

 •  6,30: Ustajanje.
 • 7,00: Doručak.
 • 7,30: Polazak prema Trgu sv. Petra.
 • 8,30: Dolazak na Trg sv. Petra. Tumačenje povijesti Vatikana, Vatikanskoga grada, samoga Trga i čekanje audijencije. Vodiči koji su sa stanom u Rimu, hodočasnike će dočekat će u Via della Conciliazione.
 • 10,30: Generalna audijencija – susret sa Svetim Ocem.
 • 12,30 – 18,00: Znamenitosti Rima: Piazza Navona, Pantheon, Fontana di Trevi, Piazza Spagna, crkva sv. Jeronima …
 • 18,00: Sv. Misa u bazilici sv. Karla.
 • 19,30: Ukrcaj u autobuse kod Ara Pacis ispred crkve sv. Jeronima. Zbog ne mogućnosti duljega zadržavanja autobusa i malog broja stajališnih mjesta, treba se dobro organizirati i napraviti raspored da svako 5 minuta hodočasnici iz četiri autobusa budu spremni na ukrcaj.
 • 20,30: Večera i počinak.

Četvrtak, 10. listopada: Rim – Loreto- Ankona (Središnji događaji: Sv. Misa na Oltaru Katedre u bazilici sv. Petra u 9,00 sati; predvodi i propovijeda, mons. Ratko Perić biskup te Služba Riječi u Loretu u 16,00 sati: predvodi i kratki nagovor, don Željko Majić, gen. vikar)

 • 6,00: Ustajanje, spremanje i napuštanje hotela.
 • 7,00: Doručak.
 • 7,30: Odlazak prema bazilici sv. Petra, ulazak u baziliku i smještaj u dio bazilike kod Oltara Katedre. Tumačenje bazilike preko razglasa.
 • 9,00:  Sv. Misa na Oltaru Katedre.
 • 10,30-12,30: Pojedinačno razgledanje bazilike, kripte. Mogućnost kupovine suvenira.
 • 12,30 – 13,00: Polazak u Loreto. Ukrcaj na stajalištima u Via Conciliazzione. Uputa ista kao i pri ukrcaju kod Ara Pacis.
 • 16,00: Loreto – Služba Riječi, prolazak kroz Svetu Kuću.
 • 17,00: Polazak u Ankonu.
 • 18,30-20,30: Ankona, granične kontrole, smještaj na trajekte.
 • 21,00: Isplovljavanje.

Petak, 11. listopada: Split – Hercegovina

 • 7,00: Uplovljavanje u splitsku luku.
 • 7,30: Granična kontrola kao i kod ranijih graničnih prijelaza.
 • 8,30: Polazak u Hercegovinu.
 • 12,00: Dolazak u župe i vlastite domove.

Svima hodočasnicima želimo sretan, blagoslovljen i plodonosan hodočasnički put!

Don Željko Majić
gen. vikar i
koordinator hodočašća

{rokbox album=|Prenj2013| title=|BISKUPIJSKO HODOČAŠĆE U RIM 2013.| thumbcount=|39|}images/stories/vijesti/2013/rim/*{/rokbox}