Božić u Stocu 2016. Pripreme za slavlje Božića u stolačkoj župi tekle su i ove godine vrlo intenzivno. Posebno su se uključili djeca i mladi sa svojim Dumom Rajkom i časnim sestrama Slavom i Alojzijom. Postavili smo na početku Došašća Jaslice na Centru grada, a poslije i Jaslice i božićne jelke u župnoj crkvi sv. Ilije Proroka.

Naši mladi i djeca predvođeni sestrom Alojzijom pripremili su vrlo lijep božićni program u našoj župnoj crkvi sv. Ilije Proroka koji su uspješno izveli na božićnoj Ponoćki, pred prepunom župnom crkvom vjernika i popunjenim platoom pred crkvom, iz naše i okolnih župa.

Na početku je župnik sve nazočne pozdravio, čestitao Badnju večer i najavio večernji glazbeno-recitatorski program koji je vodio Tomislav Radić, student ovim redoslijedom:

  • Učenica Lana Papac odrecitirala je pjesmu: Božićna noć.
  • Dječji zbor „Modra rijeka“ otpjevali su dvije pjesme: Betlehemska Sveta Noć i Mesija.
  • Učenica Ana Čoko odrecitirala je pjesmu: Najljepši darak.
  • Djevojačka skupina „Angelus“ otpjevala je dvije pjesme: Rodio se Bog i čovjek i Radost svemu svijetu.
  • Što to želi pokloniti Novorođenom Kralju, kroz recitaciju, rekla nam je učenica Katarina Antunović.
  • Djevojačka skupina „Vidoštačka Kraljica“ otpjevala je dvije pjesme: Badnja je noć i Rodilo ti žito i šenica.
  • Učenik Maro Bošković rekao nam je kroz recitaciju zašto se veselio ovoj Svetoj noći.
  • I na kraju HKUD „Stolac“ otpjevalo je dvije božićne pjesme: Djetešce nam se rodilo i Veselje ti navješćujem.

A nakon izvedbe ove dvije skladbe naši Folkloraši su pučkim veselanjem dočarali okupljenom puku stari način slavljenja Božića. I tako je završio službeni program pred samu Ponoćku.

Poslije programa, točno u ponoća, započela je sv. Misa Ponoćka, koju je predvodio i uputio nazočnom puku prikladnu propovijed stolački župnik don Rajko. Liturgijsko pjevanje pod sv. Misom predvodio je Župni pjevački zbor „Mladi“ sastavljen od župnih pjevačkih zborova i Folklora u kojima uglavnom pjevaju mladi, koji u božićno vrijeme zajednički predvode liturgijsko pučko pjevanje pod sv. Misama u kojima se i okupljeni puk uključi, pa to zaista bude lijepo i za uho i za srce.

Na sami Božić slavljena je svečana sv. Misa u 11,00 sati koju je predvodio naš Dumo, a pjevao Mješoviti zbor „Mladi“, umjesto propovijedi Dumo je puku pročitao božićnu čestitku našega biskupa Ratka, a na kraju čestitao Božić svemu puku stolačkomu u svoje ime, uime naših časnih sestra i uime svih čestitara iz Domovine i iz svijeta. Za vrijeme Pričesti sav okupljeni svijet se pobožno pričestio. Poslije svega programa u crkvi i pred crkvom stolački puk se uputio svojim kućama na obiteljsko slavljenje blagdana Božića.

Ovih svetih dana crkva je stalno bila dupkom puna, veliki su redovi za sv. Pričest, a tu je i veliki broj naših iseljenika iz čitavoga svijeta, koji su za ove radosne dane došli svojim obiteljima u Stolac i okolicu. Kako je lijepo kad se obitelj za božićne dane nađe sva na okupu. Bože daj da ubuduće imamo što više sretnih, dobrih i svetih kršćanskih obitelji u našem hrvatskom narodu i u čitavom svijetu. Poslije Ponoćke i božićne Pučke svete Mise naš Dumo je vani počastio okupljeni svijet čašicom pića, a domaći Folklor predvodio je u crkvenom dvorištu pučko slavlje kroz pjesmu, kolo i „veselanje“ u što se uključio i nazočni Božji puk, pa je sve to davalo jedan lijepi božićni ugođaj u kojemu smo se svi ugodno osjećali. Božić je zaista najradosniji kršćanski blagdan koji ljude zbližava i međusobno i s Bogom u miru, radosti i veselju.

{rokbox album=|bozic| title=|Božić u Stocu 2016.| thumbcount=|46|}images/stories/vijesti/2016/bozic/*{/rokbox}

{youtube}oPy6xvZIi3Y|560|315|0{/youtube}

{youtube}YO143Tps-q8|560|315|0{/youtube}