Članice HKUD-a „STOLAC“ na promociji knjige „Sjahali kićeni svatovi“ u Neumu 2019.U srijedu, 21. kolovoza 2019. godine, u Grand hotelu Neum u Neumu s početkom u 20,00 sati održana je promocija knjige, autora Stanislava Vukorepa, “Sjahali kićeni svatovi“, koja opisuje običaje pučkih svadbi, koji čine iznimno važan segment nematerijalne kulturne baštine Hrvata jugo-istočne Hercegovine.

Uz autora, knjigu su predstavili moderatorica Vesna Slobođan, akademik Mladen Bevanda i zastupnik u Hrvatskom saboru Željko Raguž, a u glazbenom dijelu nastupilo je 5 članica našeg HKUD-a „Stolac“ iz Stoca: Viktorija, Zora, Karla, Anđela i Veronika.

Tijekom predstavljanja su u 3 nastupa izvele 5 svatovskih pjesama, različitih melodija:

  • Spremajte se kićeni svatovi,
  • Šta se ono iz daleka čuje,
  • Što u dvoru žugor stoji,
  • Stari svate diko svatska i
  • Poleće soko s javora,

te na taj način lijepo predstavile naše društvo i naše svatovske običaje u narodnoj nošnji. Promociji je nazočio i naš dumo Rajko koji skupa s našim Folklornim društvom otima zaboravu mnoge naše pjesme i stare običaje, pa tako i ove svatovske.

{youtube}sAHMSyxCA_U|560|315|0{/youtube}