Druga večer Trodnevnice u župnoj crkvi i predstavljanje knjiga u Biskupijskom centru u Stocu 18. srpnja 2013.Druga večer trodnevnice za sv. Iliju proroka u Stocu, 18. srpnja protekla je vrlo svečano. U župnoj crkvi od 18,30 s. organizirana je sv. ispovijed s više svećenika. U 19,00 s. pobožnost sv. Iliji i sv. Misu, u punoj crkvi Božjega puka, predvodio je ledinački župnik don Jozo Ančić, koji je održao vrlo ljepu i prikladnu propovijed., a pod misom je pjevao njegov dječji zbor „Nebeske ruže“, koje vodi don Ivan Perić župnik Cima i Ilića. Sve je na početku pozdravio župnik don Rajko i izrazio srdačnu dobrodošlicu.

Na kraju sv. Mise don Rajko je predstavio don Jozinu knjigu: „Brak i obitelj temelj ljudskoga društva“, koja je poslije sv. Mise jednostavno razgrabljena. Župnik je goste pozvao na domjenak u župnu dvoranu, a sve ostale zamolio da se upute na predstavljanje dviju knjiga u Biskupijski centar u Stocu.

Predstavljanje je započelo u 20,30 sati u dvorani Biskupijskog centra koja je bila ispunjena do posljednjeg mjesta. Moderator večeri je bio don Ivan Štironja, ravnatelj Papinskih misijskih djela u BiH-u, koji je vrlo lijepo vodio večer promocije i najavljivao sudjelovatelje. Za vrijeme promocije pjevala je stolačka ministrantska „Klapa šest“, koja je pod vodstvom s. Alojzije i sviračice Emme Raguž, sve nazočne oduševila.

Predstavljene su dvije knjige: „Župa Stolac – turistička monografija“ i „Katalog umjetnina u Biskupijskom centru u Stocu“. Prvi je govorio tekstopisac monografije don Rajko Marković, stolački župnik, koji je pozdravio sve nazočne i u 10-ak minuta objasnio kako je došlo do monografije i predstavio njezin sadržaj. Nakon župnika govorio je o „Katalogu“ prof. Stanko Špoljarić, koji je vrlo lijepo predstavio čitavu Trebinjsku biskupiju kao bogato područje umjetninama, a onda umjetnine u Biskupijskom centru u Stocu. Zatim je don Ivan najavio bikskupa Ratka, koji je predstavljajući stolačku monografiju prošao kroz povijest bogate kulturne baštine stolačkoga kraja te dao i neke smjernice kako bi se trebalo odnositi prema tim vrijednostima.

Don Ivan je na kraju zahvalio svima i napomenuo da se monografija može nabaviti poslije promocije na ulaznim vratima Biskupijskog centra, ali i u župnom uredu u Stocu po cijeni od 10 KM., a sav prihod od monografije ide za župnu crkvu sv. Ilije proroka u Stocu.

Donosimo u cijelosti tekst promocije župnika don Rajka.

Predstavljanje knjige: „Župa Stolac – turistička monografija“ Stolac

Preuzvišeni oče biskupe, braćo svećenici, časne sestre, poštovani profesore, gospodine načelniče, dragi gosti i prijatelji!

Sve vas srdačno pozdravljam i zahvaljujem na odvojenu vremenu što ste došli na predstavljanje novoizašle stolačke monografije i Kataloga umjetnina u ovom Duhovno-kulturnom centru.

Kako je uopće došlo do ideje o stolačkoj monografiji?

Često nas posjećuju gosti, prijatelji, posjetitelji, iseljenici, domaći ljudi. Pa kada im se predstavi što sve ima znamenito kultno i kulturno na području stolačke župe, onda ljudi budu ugodno iznenađeni. Znaju se čuti i komentari da se rijetko gdje u svijetu može naći na tako relativno malom prostoru tako puno kulturno-duhovnoga blaga kao u Stocu. Je li moguće?

Ono čime se župa Stolac posebno ponosi jest naša živa Crkva, a pogotovo naša mladost, koja je vrlo aktivna na crkvenom i na svakom drugom području. I to ljudi prepoznaju kada dođu u Stolac. Potom počnu i tražiti kakvu knjižicu, letak, katalog, monografijicu u kojoj bi sve to našli i još bolje upoznali i drugima prenijeli.

Eto sve nas je to potaknulo prirediti jednu turističku monografiju župe Stolac u kojoj bi se našlo sve ono što držimo da je bitno i što ljudi kada dođu traže. Sve smo to posložili u monografiju i izdali je u povodu 150 godina župe Stolac o Ilindanu 2013.

Monografija je atraktivna formata: 21,5 x 12 cm, te sadrži 85 ukusnih i uspjelih fotografija s motivima iz naše župe, kao i tekst od 27 kartica, koji na razgovijetan i sažet način opisuje župna događanja i znamenitosti.

KRATAK PREGLED ONOGA ŠTO SE NALAZI U MONOGRAFIJI

Nakon Uvoda, čitatelja se upoznaje s osnovnim zemljopisnim i povijesnim značajkama grada Stoca, koji je općinsko i dekanatsko sjedište. Nalazi se u starodrevnoj Trebinjskoj biskupiji. Obilježen je brojnim kršćanskim povijesnim toponimima: Križevac, Krstine, Križane, Crkvine, Vidoštak, Vidoški.

Potom slijedi kratak osvrt na povijest župe, od njezina osnutka do današnjih dana. Župu je osnovao dubrovački biskup i apostolski upravitelj trebinjski Vinko Čubranić 1. lipnja 1863. odcjepljujući nekoliko sela hrašanjske i dubravske župe, sa sjedištem u Stocu. Prvi župnik bio je fra Oracije iz Torina, talijanski misionar u Hercegovini.

U sljedećem dijelu monografije upoznajemo čitatelje s naseljima župe Stolac, koja obuhvaća: gradove Stolac i Ljubinje, te 32 sela i zaseoka u kojima sada netko živi.

Svi crkveni objekti navedeni su u monografiji: Crkva, sa svim svojim unutarnjim i vanjskim sadržajima, Pastoralni centar „Sv. L. B. Mandić“, Muzej i Galerija, Lurdska špilja, Spomenik žrtvama Drugoga svjetskog i Domovinskog rata župe Stolac, Kip sv. Ilije proroka, Trg sv. Ilije proroka, Župna kuća, Kuća časnih sestara, te Križevac, Križ i Križni put, vrlo su lijepo kamerom naših fotografa zabilježeni, te tekstualno popraćeni s osnovnim informacijama o njihovoj izgradnji, povijesnom kontekstu i svrsi.

Zatim čitatelje monografije upoznajemo s našim grobljima, kojih je u župi 40, a na 20 njih postoje i kapelice.

Osnovne informacije o Pastoralno – duhovnom centru Trebinjsko-mrkanske biskupije u Stocu, koji je sinoć 17. srpnja 2013. naš mjesni biskup Ratko Perić svečano blagoslovio, te o zvonima koja ispunjaju stolačku prodolinu nakon 500 godina mȗka i tišine, mogu se pronaći u monografiji na stranicama koje slijede.

Sve ovo što monografija bilježi, ne bi bilo realizirano i tko zna bismo li mi danas ovdje bili, da nije bilo naših duhovnih pastira i časnih sestara, kako prošlih tako i sadašnjih. Ovdje možete pronaći podatke o svećenicima rodom iz župe, prošlim župnicima i časnim sestrama, kao i današnjima!

Kao župnik posebno sam Bogu zahvalan, kao i svi vi, za naše mlade, koji su meni kao svomu župniku i časnim sestrama uvijek pri ruci i na raspolaganju. Preko 300 ih je uključeno u 15 sekcija i oni su ponos i najljepši ures naše župe, koju gdje god da idu svojim ponašanjem i svojim odgojem promoviraju i predstavljaju. Stoga su naši ministranti, pjevači, folkloraši, igrači u ovoj monografiji i zaslužili posebno mjesto. Naši mladi vole Boga i žive za Boga, kako danas tako i u prošlosti o čemu svjedoči naš Marko Milanović, koji je umro mučeničkom smrću za svoga, za našega Boga, Stvoritelja neba i zemlje i za katoličku vjeru. On je danas uzor mnogim našim mladima.

Duhovni život naše župe, kao što smo naveli i u monografiji, trajno je dinamičan. Redovito se organiziraju razne djelatnosti na duhovnom i kulturnom području, uključujući vjernike svih uzrasta. Svi crkveni blagdani obilježavaju se na poseban i svečan način, pjevanim sv. Misama uz sudjelovanje velika broja puka Božjega. U ovom dijelu napravljen je detaljan pregled svih značajnijih župnih blagdana i svečanosti, kroz cijelu liturgijsku godinu. Čitatelj može slikom i riječju doživjeti našu župu i sukladno tomu možda i planirati neke buduće posjete i dolaske k nama, u našu župnu crkvu.

U zadnjem dijelu monografije obrađene su najznačajnije prirodne (Bregava i Hutovo blato) povijesno-kulturne znamenitosti (Badanj, Daorson, Križevac, Radimlja, Boljuni, Rivine-Crkvina, Vidoštak), koje svjedoče o našoj bogatoj povijesti i tisućljetnoj nazočnosti na ovim našim prostorima. Hoće li o tome nešto biskup Ratko?

Posebno zahvaljujem ocu Biskupu, koji je trajno bio na raspolaganju i pratio pisanje ove monografije, davao svoje smjernice, prijedloge i sugestije, te na kraju odobrio tiskanje ove župne monografije.

Zahvaljujem gosp. Marku Ragužu, našem fotografu iz Stoca, koji je snimio sve fotografije za ovu monografiju.

Također, zahvaljujem gosp. Josipu Njavri iz Neuma, koji je sav ovaj tekst i fotografije posložio, pripremio i priredio za tisak, te trajno bio u kontaktu s izdavačkom kućom – Turistička naklada Zagreb – kojoj također zahvaljujem na kvalitetnu izdanju ove monografije.

Poštovani vjernici, prijatelji i posjetitelji!

Pred vama je jedinstvena i sveobuhvatna turistička monografija župe Stolac, koja u ovom kratkom tekstu daje pregled naše tisućljetne povijesti prožete čvrstom vjerom, bogatom kulturom i zdravom tradicijom. Nadamo se da će vam ova monografija biti pouzdan vodič kroz povijest i sadašnjost naše župe. A tko će bolje, široko mu polje, i ne samo ovo Vidovo!

Ovu monografiju, u Godini vjere, predajemo javnosti u povodu 150. obljetnice župe Stolac!

Stolac, 18. srpnja 2013.

Don Rajko Marković, župnik

{rokbox album=|monografija2013| title=|Druga večer Trodnevnice u župnoj crkvi i predstavljanje knjiga u Biskupijskom centru u Stocu 18. srpnja 2013.| thumbcount=|19|}images/stories/vijesti/2013/ilindan2/*{/rokbox}