Ilindanske svečanosti u Stocu  2012.   Stolac je ovih dana u znaku svoga zaštitnika Sv. Ilije, koji je zaštitnik župe, grada i općine. Već 20-ak dana traju kulturno – športski programi po gradu na Bregavi, a od utorka, 17. srpnja kreće i duhovna obnova župe, te prigodni programi u krugu stolačke župne crkve.

Od utorka počinje trodnevnica u župi. Svaku večer trodnevnice: utorak, srijeda i četvrtak sveta ispovijed u 18,30 sati, a sveta Misa u 19,00 sati, ispovijeda više svećenika, a za sve ostale informacije plakati su već odavno po gradu i okolici.

Utorak, 17. srpnja – 18,30 sati prigoda za svetu ispovijed, 19,00 sati pobožnost Svetom Iliji, pa koncelebrirana sveta Misa, koju predvodi i propovijeda: Vlč. Filip Lucić, župnik Vugrovca kod Zagreba. Pod svetom Misom pjeva njegov  župni zbor iz Vugrovca.
– U 20,00 sati održat će se Deveta “Večer Folklora” u Stocu na Vanjskoj pozornici župnog dvorišta, u kojoj sudjeluje 12 HKUD-a i klapa. Nastupaju: HKUD „Stolac“ Stolac; HKUD „Bosansko Izvorno Kolo“ Stolac; KUD „Dragutin Domjanić“ Vugrovec-Zagreb; HKUD „Brotnjo“ Čitluk; HKUD „Dubrave“ Aladinići; Tamburaško-mandolinski sastav „Prijatelji“ Rotimlja; HKUD „Prenj“ Prenj; HKUD „Domanovići“ Domanovići; HKUD „Herceg Stjepan“ Blagaj-Buna; HKUD „Hutovo“ Hutovo; HKD „Napredak“ Bijelo Polje; Klapa „Čilipi“ Konavle.
Poslije službenog programa slijedi podjela zahvalnica pa opće pučko slavlje predvođeno Popularnom grupom „Modra Rijeka“ Čapljina.

Srijeda, 18. srpnja – 18,30 sati prigoda za ispovijed, 19,00 sati pobožnost Sv. Iliji pa koncelebrirana sveta Misa, koju predvodi: Don Damjan Raguž, župnik Rotimlje, a pjeva domaća djevojačka skupina  „Vidoštačka Kraljica“.

Četvrtak, 19. srpnja – 18,30 sati prigoda za ispovijed, u 19,00 sati pobožnost Sv. Iliji pa koncelebrirana sveta Misa, koju predvodi: don Ivo Pavlović, župnik Domanovića, a pjeva stolačka djevojačka skupina „Angelus“.

Petak, 20. srpnja je glavna svečanost, Sveti Ilija Prorok zaštitnik župe, grada i općine. Svečanu koncelebriranu svetu Misu  u krugu stolačke župne crkve u 11,00 sati predvodi: Mons. dr. Dražen Kutleša, biskup porečki i pulski  kojega će na početku misnog slavlja uime čitavog okupljenog puka i svećenstva pozdraviti stolački župnik don Rajko Marković, a potom će izraziti dobrodošlicu svim nazočnima. Prije misnog slavlja biskup će na Trgu sv. Ilije Proroka, u blizini župne crkve, blagosloviti kip Sv. Ilije, kojega je u bronci izradio ak. kipar Kuzma Kovačić, poslije blagoslova kipa biskup će izmoliti blagoslov „Urbi et orbi“ – „Gradu i svijetu“, nakon čega slijedisv. Misa. Očekujemo veliko mnoštvo naroda, više tisuća, jer je ovo blagdan hrvatskog-katoličkog puka čitavoga stolačkog kraja. Na kraju “Lijepom našom” završavamo misno slavlje. Poslije Mise dva naša domaća Folklorna društva, povest će pučko slavlje, a pod starom stoljetnom lipom svi okupljeni moći će se počastiti osvježavajućim pićem. Zatim gosti idu u domaćina na ručak i osvježenje.

Na večer u 21,00 sat opet smo kod crkve Sv. Ilije u Stocu, gdje nam svečani Ilindanski Koncert priređuje: Marin Previšić i grupa Kamen. Policija će preusmjeriti promet, ulaz slobodan, svi ste pozvani. Pozivamo sve ljude dobre volje na Ilindanske svečanosti u Stolac. Kod crkve možete posjetiti župni Etnološko-etnografski Muzej i Umjetničku Galeriju, smještene u hrvatsko-katoličkoj školi u krugu crkve, možete otići kod svojih prijatelja, razgledati Stolac, uživati u stolačkim ljepotama,a na večer u 21,00 sat opet pred crkvu.

Župnik don Rajko, sa svojim župljanima, poziva sve ljude dobre volje u Stolac na Ilindanske svečanosti 2012.!

Dobro nam došli!