Ilindanske svečanosti u Stocu 2014.Stolac je ovih dana u znaku svoga zaštitnika Sv. Ilije, koji je zaštitnik župe, grada i općine. Već 20-ak dana traju kulturno – športski programi po gradu na Bregavi, a od četvrtka, 17. srpnja kreće i duhovna obnova župe, te prigodni programi u krugu stolačke župne crkve.

Od četvrtka počinje trodnevnica u župi. Svaku večer trodnevnice: četvrtak, petak i subota sveta ispovijed u 18,30 sati, a sveta Misa u 19,00 sati, ispovijeda više svećenika, a za sve ostale informacije plakati su već odavno po gradu i okolici.

Četvrtak, 17. srpnja – Župna crkva: u 18,30 sati prigoda za svetu ispovijed, u 19,00 sati pobožnost Sv. Iliji pa koncelebrirana sv. Misa, koju predvodi i propovijeda: Don Ivica Puljić, župnik Neuma, pjeva stolački dječji zbor: „Modra rijeka“ i „Klapa 6“.

U 20,00 sati održat će se Jedanaesta “Večer Folklora” u Stocu kod Župne crkve u kojoj sudjeluje 12 HKUD-a i klapa. Nastupaju: HKUD „Stolac“ Stolac; HKUD „Bosansko Izvorno Kolo“ Stolac; KUD „Širokopoljac“ Široko Polje – Slavonija; HKUD „Brotnjo“ Čitluk; HKUD „Dubrave“ Aladinići; HKUD „Herceg Stjepan“ Blagaj – Buna; Muška klapa „Stina“ Ploče; HKUD „Rotimlja“ Rotimlja; HKUD „Prenj“ Prenj; HKUD „Domanovići“ Domanovići; HKUD „Luke“ Višići; KUD „Ponikovska poskočica“ Ponikve – Pelješac.

Poslije službenog programa slijedi podjela zahvalnica, zatim jedno ugodno iznenađenje za posjetitelje, pa opće pučko slavlje predvođeno popularnim domaćim bendom: „Planet“ iz Stoca.

Petak, 18. srpnja – Župna crkva: u 18,30 sati prigoda za svetu ispovijed, 19,00 sati pobožnost Sv. Iliji pa koncelebrirana sveta Misa, koju predvodi i propovijeda: Don Tomislav Zubac, mladomisnik iz Čitluka, pjevaju stolačke djevojačke skupine „Vidoštačka kraljica“ i „Angelus“.

Subota, 19. srpnja – Župna crkva: u 18,30 sati prigoda za svetu ispovijed, u 19,00 sati pobožnost Sv. Iliji pa koncelebrirana sveta Misa, koju predvodi i propovijeda: don Ivan Bebek, župnik Domanovića, pjeva župni zbor „Josip Radnik“ Domanovići.

Nedjelja, 20. srpnja je glavna svečanost, Sveti Ilija Prorok zaštitnik župe, grada i općine. Svečanu koncelebriranu svetu Misu, u krugu stolačke župne crkve u 11,00 sati predvodi: Mons. dr. Vjekoslav Huzjak, biskup bjelovarsko-križevački, kojega će na početku misnog slavlja uime čitavog okupljenog puka i svećenstva pozdraviti stolački župnik don Rajko Marković, a potom će izraziti dobrodošlicu svim nazočnima. Prije misnog slavlja biskup će na Trgu sv. Ilije Proroka, u blizini župne crkve, izmoliti posvetnu molitvu Sv. Iliji, kojega je u bronci izradio ak. kipar Kuzma Kovačić, poslije molitve biskup će izmoliti blagoslov „Urbi et orbi“ – „Gradu i svijetu“, nakon čega slijedi sv. Misa. Očekujemo veliko mnoštvo naroda, više tisuća, jer je ovo blagdan hrvatskog-katoličkog puka čitavoga stolačkog kraja. Na kraju “Lijepom našom” završavamo misno slavlje. Poslije Mise dva naša domaća Folklorna društva, povest će pučko slavlje, a pod starom stoljetnom lipom svi okupljeni moći će se počastiti osvježavajućim pićem. Zatim gosti idu u domaćina na ručak i osvježenje.

Na večer u 21,00 sat opet smo kod crkve Sv. Ilije u Stocu, gdje nam svečani Ilindanski Koncert priređuje: Marin Previšić i grupa „Kamen“. Policija će preusmjeriti promet, ulaz slobodan, svi ste pozvani. Pozivamo sve ljude dobre volje na Ilindanske svečanosti u Stolac. Kod crkve možete posjetiti župni Etnološko-etnografski Muzej i Umjetničku Galeriju, smještene u hrvatsko-katoličkoj školi u krugu crkve, možete otići kod svojih prijatelja, razgledati Stolac, uživati u stolačkim ljepotama, a na večer u 21,00 s. opet pred crkvu. Dobro došli!