Komemoracija na Radimlji 2018.U subotu, 19. svibnja 2018. u sklopu manifestacije „Stolačko kulturno proljeće“ organizirana je na Radimlji kod Stoca svečana komemoracija i sv. Misa za sve poginule katolike hrvatskog naroda u Drugom svjetskom ratu. U 17,30 sati kod podignutog spomenika, časna sestra Alojzija predmolila je s ministrantima pred okupljenim mnoštvom slavnu krunicu koja je bila prikazana za naše pokojnike. Poslije duhovne točke slijedila je komemoracija.

Na početku župnik don Rajko Marković, pozdravio je predvoditelja misnog slavlja, svećenike koncelebrante, goste, nazočne medije, a posebno Radio Herceg-Bosne koji je izravno prenosio Komemoraciju i sv. Misu, te sve okupljene vjernike, naglasio svrhu ovog okupljanja i zahvalio svima koji su osjetili potrebu doći na ovaj hercegovački Bleiburg u Stocu, te navijestio redoslijed programa. Komemoracija je započela “Lijepom našom”, a nastavljena polaganjem vijenaca. Vijence na spomenik hrvatskim žrtvama položili su načelnici hercegovačkih općina, te nazočni predstavnici hrvatskih državnih i drugih institucija, udruga i stranaka, sve su to popratile prigodnim pjesmama stolačke župne pjevačke skupine: “Vidoštačka kraljica” i „Angelus“. Uokolo spomenika poredali su se kao počasna straža, mladi iz stolačkog folklora: HKUD „Stolac“, što je čitavom skupu davalo lijep dekorativni dojam.

U 18,00 sati započela je sv. Misa, koju je predvodio u koncelebraciji 9-orice svećenika, dr. don Ante Tonćo Komadina, ravnatelj našeg Biskupijskog Caritasa iz Mostara, a pod sv. Misom pjevao sav okupljeni puk Božji predvođen župnim pjevačkim zborom „Mladi“.

Na početku sve je nazočne vjernike don Ante pozdravio te ih prikladnim riječima potaknuo na kajanje i uveo u misno slavlje. Poslije Evanđelja don Ante je održao vrlo lijepu prigodnu i poticajnu propovijed koja se budno pratila, a iz koje glavne misli donosimo u nastavku:

Braćo i sestre u Kristu, sudionici ovoga svetog Misnog slavlja!

  • „Bog je unatoč zlu koje može prevladati u čovjeku i okolo njega ipak suvereni Gospodar povijesti“.
  • „Uistinu žrtva njihovoga života ugrađena u planove Božje providnosti svojevrsna je tajna koju, gledano samo ljudski, ne možemo proniknuti niti dokučiti smisao.“
  • „No gledano očima vjere i razuma koji je nadahnut i prosvijetljen nadnaravnom milošću nijedna žrtva, upravo zato što je nadahnuta i učinjena iz ljubavi, nije uzaludna.“
  • „Uistinu, Bog je tako ljubio svijet da je dao svoga jedinorođenoga Sina da ne pogine nijedan koji u nj vjeruje, već da ima život vječni.“ (Iv 3,16)
  • „Ljubav je, dakle, ona koja daje smisao svakoj patnji, svakoj žrtvi, koja je jača od smrti i pobjeđuje svako zlo. Po Kristovoj smo ljubavi i smrti na križu otkupljeni i po njegovoj ćemo ljubavi biti uskrišeni na život vječni.“
  • „Ljubav je prebogat izvor smisla trpljenja. Ona je najpotpuniji odgovor o smislu trpljenja koje će uvijek ostati misterij. Božji odgovor čovjeku na upit o smislu žrtve je u križu Isusa Krista.“
  • „Međutim nema ljubavi bez križa. Jedino ljubav otkriva pravi smisao žrtve i križa i utire put istinskoj sreći i konačnom spasenju.“
  • „Naša djelotvorna ljubav nas obogaćuje, liječi našu sebičnost i jača nas da svoje životne jarmove, odnosno križeve, osmišljavamo i strpljivo nosimo, Ljubav prema Bogu i čovjeku čini Isusov jaram slatkim i breme lakim.“

U sv. Misi okupljeni puk je pobožno sudjelovao, molio i pjevao, a na licima se osjetila ozbiljnost, što je bio znak da je nazočno brojno vjerničko mnoštvo, od nekoliko stotina, svjesno i svetog trenutka i svetog tla na kojem stoji, jer se pretpostavlja da je na stolačkom prostoru, osobito na Radimlji i okolnim jamama u mjesecu svibnju 1945. pobjeno oko 10.000 Hrvata katolika. Sve je na Radimlji završilo zajedničkom pjesmom „Zdravo Djevo kraljice Hrvata”, a onda se okupljeni puk razišao dostojanstveno u tišini šaljući poruku svima odgovornima da se jednoga dana dođe do potpune istine o našim pokojnima i poginulima.