NAJAVA "ILINDANSKIH SVEČANOSTI U STOCU 2015." U DRUGIM MEDIJIMABraćo i sestre! Kao i prethodnih godina iz Župnog ureda Stolac poslali smo svim eminentnijim medijima i tiskanim i digitalnim najavu i program Ilindanskih svečanosti u našoj župi i našem gradu 2016. godine. Mediji su nas, kao i uvijek, ugodno iznenadili svojom zainteresiranošću i promptnim objavama. Hvala im svima!

Do sada su najavu Ilindanskih svečanosti, osim župnog portala i portala HKUD Stolac, objavili:

a ovih će dana uslijediti objave i u ostalim našim digitalnim i tiskanim medijima!

Tekst najave “Ilindanskih svečanosti u Stocu 2016.” donosimo u cijelosti:

Ilindanske  svečanosti  u  Stocu  2016.

Stolac je ovih dana u znaku svoga zaštitnika sv. Ilije, koji je zaštitnik župe, grada i općine. Već 20-ak dana traju kulturno – športski programi po gradu na Bregavi, a od nedjelje, 17. srpnja kreće i duhovna obnova župe, te prigodni programi u krugu stolačke župne crkve.

Od nedjelje počinje trodnevnica u župi. Svaku večer trodnevnice: nedjelja, ponedjeljak i utorak sveta ispovijed u 18,00 sati, a sveta Misa u 19,00 sati, ispovijeda više svećenika, a za sve ostale informacije plakati su već odavno postavljeni po gradu i okolici.

Nedjelja, 17. srpnja – Župna crkva: u 18,00 s. prigoda za sv. ispovijed, u 19,00 s. pobožnost sv. Iliji pa koncelebrirana sv. Misa, koju predvodi i propovijeda: don Tomislav Zubac, pjeva: stolačka djevojačka skupina: „Vidoštačka kraljica“.

Budući se, po odredbi sv. Oca, nalazimo u „Godini Božjega milosrđa“, svaku večer Trodnevnice i na Ilindan vjernici mogu dobiti Potpuni oprost za sebe i za svoje pokojne uz tri uvjeta: ako se ispovijede, pričeste i izmole Očenaš….  na nakanu sv. Oca.

U 20,00 sati održat će se “15. Večer Folklora” u Stocu kod Župne crkve u kojoj sudjeluje 12 HKUD-a i klapa. Nastupaju: HKUD „Stolac“ Stolac; KUD „Šokadija“ Budrovci–Slavonija; Tamburaški sastav „Brace“ Đakovo; HKUD „Luke“ Višići; HKUD „Dubrave“ Aladinići; HKUD „Rotimlja“ Rotimlja; HKUD „Brotnjo“ Čitluk; HKUD „Herceg Stjepan“ Blagaj-Buna; HKUD „Kraljica“ Gabela-Polje; HKUD „Vrioštica“ Vitina; HKUD „Domanovići“ Domanovići; Muška klapa „Stina“ Ploče.

Poslije službenog programa slijedi podjela zahvalnica, zatim veličanstveni vatromet, pa opće pučko slavlje predvođeno popularnom grupom: „Dobre vibracije“ iz Mostara.

Ponedjeljak, 18. srpnja – Župna crkva: u 18,00 sati prigoda za svetu ispovijed, u 19,00 s. pobožnost sv. Iliji pa koncelebrirana sv. Misa, koju predvodi i propovijeda: don Ante Čarapina, kapelan iz župe Aladinići, pjeva: stolačka djevojačka skupina: „Angelus“.

Utorak, 19. srpnja – Župna crkva: u 18,00 sati prigoda za svetu ispovijed, u 19,00 sati pobožnost sv. Iliji pa koncelebrirana sv. Misa, koju predvodi i propovijeda: don Damir Pažin, kapelan iz župe Blagaj-Buna, pjeva: stolački dječji zbor: „Modra rijeka“.

Srijeda, 20. srpnja je glavna svečanost, sveti Ilija Prorok zaštitnik župe, grada i općine. Svečanu koncelebriranu svetu Misu, u krugu stolačke župne crkve u 11,00 sati predvodi: Mons. dr. Ivan Devčić, nadbiskup riječki, kojega će na početku misnog slavlja uime čitavog okupljenog puka i svećenstva pozdraviti stolački župnik don Rajko Marković, a potom će izraziti dobrodošlicu svim nazočnima. Prije misnog slavlja biskup će na Trgu sv. Ilije Proroka, u blizini župne crkve, izmoliti Posvetnu molitvu sv. Iliji, kojega je 2012. u bronci izradio ak. kipar Kuzma Kovačić, poslije molitve biskup će izmoliti Blagoslov „Urbi et orbi“–„Gradu i svijetu“, nakon čega slijedi sv. Misa. Očekujemo veliko mnoštvo naroda, više tisuća, jer je ovo blagdan hrvatskog-katoličkog puka čitavoga stolačkog kraja. Na kraju “Lijepom našom” završavamo misno slavlje. Poslije Mise naše domaće Folklorno društvo povest će Pučko slavlje, a pod starom stoljetnom lipom svi okupljeni moći će se počastiti osvježavajućim pićem i nabaviti suvenir. Zatim gosti idu u domaćina na ručak i osvježenje.

Na večer u 21,00 sat opet smo kod crkve sv. Ilije u Stocu, gdje nam spektakularni svečani Ilindanski Koncert priređuje popularna hrvatska pop grupa: „Dalmatino“ iz Splita. Policija će preusmjeriti promet, ulaz slobodan, svi ste pozvani. Pozivamo sve ljude dobre volje na Ilindanske svečanosti u Stolac. Kod crkve možete posjetiti župni Etnološko-etnografski Muzej i Umjetničku Galeriju, smještene u hrvatsko-katoličkoj školi u krugu crkve, možete otići kod svojih prijatelja, razgledati Stolac, uživati u stolačkim ljepotama, a na večer u 21,00 s. opet svi pred crkvu. Dobro nam došli!

Molimo vas – medijski popratite ovaj događaj!

Stolac, 14. srpnja 2016.                                                                                  Don Rajko Marković, stolački župnik