Pomoć stradalima u poplavama po BiH 2014.Stolački župnik don Rajko Marković poziva i moli sve svoje župljane da se uključe u karitativnu akciju prikupljanja pomoći za stradale stanovnike u poplavama po Bosni i Hercegovini. Svoju pomoć možete dostavljati svakim danom od 10,00 do 19,00 sati u Župni Caritas koji se nalazi u velikoj dvorani kod Župne crkve.

Pomozimo bližnjemu svome poput milosrdnog Samaritanca! Za sada je najpotrebnije prikupljati: konzerviranu hranu, mlijeko, vodu, brašno, ulje, šećer, rižu, krumpir i sve živežne namirnice koje mogu malo dulje potrajati…… zatim: higijenske artikle, pelene za djecu i odrasle, pokrivače, spužve, deke, posteljinu….

Iz Biskupijskog caritasa Mostar javljaju, da za sada imaju dovoljno robe, pa su zato navedeni artikli trenutno potrebniji.

Hvala svima i na sve zazivam Božji blagoslov!

U prilogu objavljujemo: Dopis Caritasa BK BiH.

Don Rajko Marković, župnik

Župnicima u Bosni i Hercegovini

Caritas u Bosni i Hercegovini prikuplja pomoć za stradale stanovnike u poplavama

Bosna i Hercegovina je pod vodom. Najveća količina padavina u posljednjih 120 godina izazvala je nezapamćene poplave u mnogim područjima. Stanje na polavljenim područjima mijenja se iz minute u minut. Prema posljednjim informacijama izvanredno stanje biti će proglašeno u cijeloj državi.

Prema izviješćima lokalnih medija, mnogi gradovi i naselja ostali su bez vode i struje, a Civilna zaštita, Hitna pomoć, vojska, vatrogasci i policija čine sve da pomognu ugroženim građanima. Najkritičnije je u Tuzlanskom, Zeničko-dobojskom i Posavskom kantonu. Vapaji ugroženih dolaze i iz Bijeljine, Čelinca, Janje, Kotor Varoša i šireg područja oko rijeke Sane.

Caritas BK BiH je 16.05.2014. odlukom predsjednika, mons. dr. Franje Komarice, pokrenuo akciju prikupljanja pomoći poplavljenima.

Župnike i župljane molimo da nam pomognu u našoj misiji u više pravaca: 

  1. otvaranjem punktova (prostor za prikupljanje i sortiranje pomoći) za prikupljanje pomoći od 10.00 do 18.00 sati
  2. prikupljati: konzerviranu hranu, mlijeko, higijenske artikle, pokrivače i sl.
  3. stavljanjem na raspologanje vozila (kombi, kamion…) za prijevoz prikupljene pomoći i vozače
  4. volontere koji će prikupljati pomoć i sortirati pomoć za stradale

Mreža Caritasa u Bosni i Hercegovini će koordinirano dostavljati prikupljenu pomoć u poplavljena područja.

Novčane donacije za pomoć sugrađanima na poplavljenim područjima možete uplatiti na račun:

UniCredit banka d.d.
Alipašina 45 a
71000 Sarajevo
KM: 338 690 221 206 2902.

POZIVOM NA: 

BH TELECOM
090 292 064 ( 3KM )

HT ERONET
092 890 892 ( 2KM )

Svoje donacije možete dati kupovinom kupona U VRIJEDNOSTI OD MINIMALNO 5 KM preko: www.kupujmo.ba

Sve osobe koje nisu u mogućnosti dati pomoć u novcu, materijalnim dobrima ili volonterskim radom pozivamo da mole za građane Bosne i Hercegovine, dobročinitelje, i sve ljude koji svojim radom u ovom trenutku pokazuju solidarnost sa onima koji su nastradali.

MOLITVA ZA NASTRADALE OD POPLAVA

Svemogući vječni Bože, Ti nas tješiš  u svakoj našoj nevolji da bismo I mi sve koji su u nevolji mogli tješiti (usp. 2. Kor, 1:3-5). Molimo te  olakšaj patnje svim nastradalima u poplavama širom naše zemlje, ispuni naša srca božanskom ljubavlju kako bismo pomogli braći i sestrama u nevolji.  Po Kristu Gospodinu našem, Amen.

Za sve informacije možete kontaktirati:
Caritas Mostar: 063 327 080 (Radoslav Dodig)
Caritas BK BiH: 033 206 441; 063 690 464 (Kristijan Hrgić), 063 690 456 (Suzana Božić) i 063 690 439 (Dijana Muzička).

Srdačan pozdrav

Caritas Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine