Stočani u nedjelju, 26. listopada 2014. gostovali u DubrovnikuHercegovački iseljenici u Dubrovniku iz župa Trebinjske biskupije na čelu s prof. Milanom Perićem, pozvali su u goste gradu Dubrovniku u nedjelju, 26. listopada 2014. stolačkog župnika don Rajka Markovića i naš zbor „Mladi“.

U dogovoru s katedralnim župnikom don Stankom Lasićem dogovoren je termin u dubrovačkoj ketedrali za sv. Misu u nedjelju u 10,00 sati, na koju su putem medija i osobnim kontaktom pozvani svi Hercegovci koji žive na dubrovačkom području da dođu na ovu sv. Misu i na susret iseljene Hercegovine s braćom i sestrama stolačkog kraja. Stočani su u nedjelju sa svojim župnikom došli na Pile autobusom u 9,30 sati, gdje su nas srdačno dočekali domaćini.

Svi smo zajednički pošli prema starom gradu predvođeni stolačkom župnom zastavom sv. Ilije proroka i tablom s natpisom župe. Barjaktar je, na ulazu u grad s poklonom župnog barjaka, pozdravio grad i sv. Vlahu na što su svi okupljeni zapljeskali, a onda su gosti s domaćinima prešli preko Straduna, najljepše ulice na svijetu, u pjesmi i razgledanju grada. Pozdravili smo crkvu sv. Vlaha i dubrovačku prvostolnicu pred kojima je stolački barjaktar vrlo vješto izvijao barjak sv. Ilije, uz znatiželjno praćenje dubrovačkih turista.

U katedralu smo ušli pjevajući Gospinu pjesmu „O mila Majko nebeska“ jer je katedrala posvećena Velikoj Gospi. Na početku nas je sve pozdravio u ime svoje i župnikovo i zaželio srdačnu dobrodošlicu don Marin Lučić, župni vikar. Svečanu sv. Misu u koncelebraciji kapelana i svećenika u miru don Joze Njavre, u 10,00 sati predvodio je naš dumo Rajko. Pod sv. Misom pjevao je naš zbor „Mladi“, za orguljama naša Matea, a zborom dirigira naša s. Alojzija, psalam i aleluju otpjevala je „Klapa 6“, a misna čitanja i molitvu vjernika pročitala je „Sedmorka“ naših srednjoškolaca.

Na početku je dumo sve nazočne srdačno pozdravio, a bila je dupkom puna katedrala naših iseljenika, ali i vjernika koji su za ovu prigodu došli iz Stoca osobnim autima, prenio pozdrave domaće Hercegovine iseljenoj Hercegovini, zahvalio organizatorima na čelu s gosp. Milanom Perićem, prof. i zahvalio župniku don Stanku Lasiću i njegovu kapelanu don Marinu na ustupljenom misnom terminu i bratskom prijemu. Dumo je posebno pozdravio koncelebranta, svećenika u miru, hercegovačkog sina, a dubrovačku legendu don Jozu Njavru.

Nakon pozdrava slijedila je sv. Misa po uobičajenom rasporedu. U prigodnoj propovijedi dumo je naglasio kako je važna ova povezanost iseljene braće s braćom u rodnom kraju i da to zajedništvo trajno gajimo. Zatim je propovijedao o očuvanju kršćanskog braka i katoličke obitelji što su najviše ljudske i kršćanske vrijednosti i koje će nas, uz Božju pomoć, najbolje očuvati u ovo današnje vrijeme.

Poslije sv. Mise Stočani su se sa svojim gostima i čitavim okupljenim pukom uputili prema crkvi sv. Vlaha, gdje je HKUD „Stolac“ na platou kod Orlandova stupa za sve nazočne izvelo polsatni folklorni program u kome su u pjesmi i igri predstavili najljepše kulturno blago Hrvata stolačkoga kraja. Čitavi okupljeni svijet na Stradunu, kako domaći tako i inozemni, ovaj je program popratio s velikim oduševljenjem i čestim pljeskom, te bezbrojnim kamerama, fotoaparatima i mobitelima. HKUD „Stolac“ ovaj je program po dogovoru s organizatorom održao u civilnoj robi, a ponovno smo pozvani za sv. Vlahu, 3. veljače 2015. kad će naše društvo poći u narodnoj nošnji, sudjelovati u svim programima toga dana, a poslije procesije održati prigodni folklorni program pred crkvom sv. Vlaha u narodnoj nošnji Hrvata stolačkoga kraja.

Nakon službenog programa, uhvatilo se veliko hercegovačko kolo u koje su se uključili brojni naši iseljenici. Poslije ovoga službenog dijela ozganizator je priredio svečani ručak u staroj dubrovačkoj luci u restoranu „Poklisar“.

Poslije smo s našim domaćinima razgledali poznate znamenitosti u gradu, nakon čega smo se popeli na dubrovačke zidine s kojih puca veličanstveni pogled na čitav stari grad i okolicu, nezaboravan osjećaj, a zatim smo dobili sat i pol vremena slobodno, što smo iskoristili u razgledanju grada, osobnim susretima s prijateljima, rodbinom i znancima te uživali u dubrovačkoj kavi i osvježavajućim napitcima na Stradunu.

U 16,00 sati okupili smo se pred crkvom sv. Vlaha te u pratnji naših domaćina krenuli za stolačkom zastavom i tablom prema Pilama. Na izlazu iz grada opet smo pozdravili s našim župnim barjakom grad i sv. Vlaha, te se uputili prema autobusu koji nas je čekao na Pilama. Pozdravismo se s našim domaćinima, srdačno im zahvalismo na pozivu i na ovom prekrasnom druženju, te se s bezbroj lijepih osjećaja u molitvi i pjesmi uputismo prema našemu Stocu, u želji da i sljedeći susret za sv. Vlaha protekne u ovako obostranom lijepom raspoloženju.

{rokbox album=|ldubrovnik2014| title=|Stočani u nedjelju, 26. listopada 2014. gostovali u Dubrovniku| thumbcount=|103|}images/stories/vijesti/2014/dubrovnik/*{/rokbox}

{youtube}xSOiDgk0NR8|560|315|0{/youtube}

{youtube}bMD9hy5FXcM|560|315|0{/youtube}

{youtube}9Yuuo0xxCYg|560|315|0{/youtube}

{youtube}Z7Bvn70j4TQ|560|315|0{/youtube}

{youtube}Z9IQo3BJYIc|560|315|0{/youtube}