Stočani u posjeti Beču, 24. i 25. studenoga 2018.Na poziv voditelja Hrvatske Katoličke Misije u Beču fra Josipa Korena, HKUD „Stolac“ iz Stoca sa svojim župnikom don Rajkom, posjetili smo Beč, u subotu i nedjelju, 24. i 25. studenoga 2018. Krenuli smo autobusom nas 47, u petak, 23. studenoga iz Stoca u 22,00 sata, nakon generalne probe.

Na Bijači ulazimo na autocestu, a granici u Dusini, nema zadržavanja, redovita kontrola i ulazak u Hrvatsku. Putovanje ugodno i lijepo, na odmorištima osvježenje i odmor, putujemo preko Zagreba, na ulazu u Sloveniju u Macelju malo dulje čekamo, zbog gužve na granici, ali atmosfera u autobusu dobra, idemo preko Maribora i Graza i evo nas u Beču oko 12,00 sati. Tu nas u svojoj župi Fischamend, čeka naš domaći sin don Ivica Stanković, koji je sve ovo naše putovanje lijepo i organizirao i bio nam cijelo vrijeme dobar domaćin. U župnoj dvorani odmor i obilat ručak.

Nakon dobrog osvježenja krećemo autobusom u obilazak Beča, penjemo se na brdo Leopoldsberg, nešto poput našeg Križevca, odakle puca vidik na čitav Beč, koji broji 1,8 milijuna stanovnika. Don Ivica tumači i priča o povijesti Beča pod čiju smo carevinu i mi u BiH-u pripadali 40 godina, pokazuje nam dvore cara Franje-Josipa koji je vladao 68 godina. Idemo u autobus, obilazimo dio Beča autobusom i odlazimo u hotel „International“ na Fridrich-Engels-Platzu gdje nam smještaj osigurava hrvatski nogometni klub Cro-Vienna iz Beča. Don Ivica se vraća u svoju župu, a s nama ostaje naš Dumo. Željo nas u dogovoru s recepcijom raspoređuje po sobama. Odmor, osvježenje, javljanje svojima, prepričavanje dojmova i oblačenje narodne nošnje, te priprema za nastup u Sali „Casablanca“ gdje klub Cro-Vienna ima svoj godišnji skup.

Stočani u posjeti Beču, 24. i 25. studenoga 2018.Dumo Rajko daje potrebite upute, da se što ne zaboravi, dolazi don Ivica i svi zajedno autobusom obilazimo Beč uzduž i poprijeko. Već je večer, svjetla upaljena, grad okićen za Advent, sve blješti, puno ljudi u gradu, štandovi rade, svijet uživa. Dođosmo pred svečanu salu, tu nas dočekuju domaćini kluba, predstavljaju nam program večeri, dvorana već popunjena s 1200 gostiju sa svih strana. Već su stigli ugledni gosti veleposlanici, konzuli, gradonačelnici, svećenici, časne sestre, gosti večeri su pjevač Petar Grašo i naše Folklorno društvo iz Stoca. Voditelj najavljuje naš nastup i krećemo na pozornicu s koreografijom od 20-ak minuta „Hercegovačko sijelo“, u izvedbi mješovitog, ženskog i muškog bećarca, domoljubnih pjesama, pjesme u kolo i lindžo. Program snima nekoliko televizija, a mobitela i privatnih kamera nema im broja. Popraćeni smo lijepim pljeskom, srdačnim čestitkama, pa tako i mi zadovoljni odlazimo na dobro pripremljenu i bogatu večeru.

Stočani u posjeti Beču, 24. i 25. studenoga 2018.Nakon službenog nastupa oblačimo civilnu robu i ponovno u obilazak Beča, najprije autobusom pa pješice, a poslije vozači s autobusom odlaze na parkiranje i odmor. U centru Beča lijepo adventsko raspoloženje, puno svijeta vani, koji šeće, kupuje, razgovara, časti se, sjedi, a naše djevojke zapjevaše i nekoliko hrvatskih adventskih pjesama, koje i nama i prolaznicima stvoriše ugodno raspoloženje, a svako malo čujemo i hrvatski jezik jer je preko 40.000 Hrvata nastanjeno u Beču. Nakon lijepog ugođaja i zanimljive šetnje Bečom, vraćamo se u hotel gradskim prijevozom-tramvajem i nakon 8 stanica evo nas u hotelu. Dume odoše u žunu kuću na prenoćište i odmor, a mi najprije u jednu hotelsku dvoranu na mezu i razgovor, pa raspored po sobama.

Stočani u posjeti Beču, 24. i 25. studenoga 2018.Ujutro doručak u 8,00 sati, oblačenje narodne nošnje i priprema za polazak u crkvu na sv. Misu. Stiže nam i Dumo, kratki dogovor, predaja ključa na recepciji i u autobus prema hrvatskoj katoličkoj crkvi. Dumo pred nama moli jutarnju molitvu, Anđeo Gospodnji, anđelu čuvaru, maloj Tereziji i stižemo pred crkvu. Dolazi pred nas župnik fra Josip, uvodi nas u crkvu daje nam pripremljeno mjesto uz oltar, Emma sjeda za orgulje, Željo raspoređuje po glasovima, Zora dijeli note, čitači Marko i Matej uzimaju misna čitanja, Ica i Petra Molitvu vjernika, a naš Dumo priprema se za sv. Misu. Naroda puna crkva, preko 2000 Hrvata katolika, odmah se vidi kako se naši ljudi probijaju do oltara kako bi nas što bolje vidjeli, sve ovo lijepo snimili, uslikali i ovjekovječili sebi i svojima za trajnu uspomenu.

Stočani u posjeti Beču, 24. i 25. studenoga 2018.U 11,00 sati zazvoniše zvona, ulazi svečana procesija iz sakristije na oltar: križ, svijeće, ministranti, župnik fra Josip i naš Dumo kao predvoditelj misnoga slavlja. Mi zapjevasmo ulaznu pjesmu: „Uđite s hvalama“, a prihvati čitava crkva, svi u jedan glas, ma divota! Nakon pjesme župnik fra Josip pozdravlja naš Folklor koji je ujedno i župni zbor, pozdravlja našega Dumu i zahvaljuje mu na dolasku i na predvođenju sv. Mise, a narod odgovara spontanim i dugim pljeskom. Dumo započinje sv. Misu, uzvraća župniku na pozdravima, te pozdravlja uime svih nas, čitave stolačke župe i cijele Hercegovine sve nazočne na sv. Misi, zahvaljuje župniku na pozivu i srdačno ga pozdravlja, a čitavom se crkvom prolomi prijateljski pljesak kao znak radosnog susreta i srdačne dobrodošlice. Dumo sve poziva na sabranost i kajanje i započinje sv. Misa. Pod sv. Misom čitaju naši mladi, Dumo navješćuje Evanđelje i drži vrlo prikladnu i zapaženu propovijed koja se pažljivo slušala i dobro pratila. Pod sv. Misom dosta se svijeta pričestilo, a na kraju ponovno župnik Josip zahvaljuje pjevačkom zboru iz Stoca, posebno zahvaljuje našem dumi na lijepoj i praktičnoj propovjedi i poziva sve nazočne da ostanu poslije sv. Mise na kulturnom programu naših mladih Stočana. Sada izlazi naša Antea za ambon, pozdravlja cijenjeni skup, predstavlja naše društvo i najavljuje duhovno-kulturni program odmah poslije sv. Mise, uz napomenu da smo pripremili bogat program s pjesmama, bećarcima, kolom i lindžom za vani pred crkvom, ali zbog manjka prostora, održat ćemo isto bogat kulturno-duhovni program prilagođen crkvenom prostoru kroz pozdravne pjesme, crkvene i rodoljubne pjesme te stolačku himnu. Naš Dumo se na kraju zahvali župniku na gostoprimstvu, svećenicima i časnim sestrama na srdačnoj dobrodošlici, a okupljenom puku Božjemu na lijepom i pobožnom sudjelovanju u sv. Misi. Slijedi završni misni blagoslov, a na kraju Mise svi zajedno zapjevasmo: Zdravo Djevo Kraljice Hrvata.

Stočani u posjeti Beču, 24. i 25. studenoga 2018.Odmah poslije Mise nastup u narodnim nošnjama pred oltarom. Narod oduševljeno prati program, u mnogih suze u očima, snimaju mobitelima, kamerama, foto-aparatima i na kraju dugi i srdačni pljesak svega puka. Eh, sada slijede slikanja, pitanja, upoznavanja, čestitanja, suze radosnice, pozivi na ručak, na čašćenje, dolaze naši zemljaci Draženko, Vicko, Zdravko, Matići, Puljići, Markići, Vranješi, ali isto tako i Duvnjaci, Livnjaci, Posavljaci, Slavonci, Zagorci, naši studenti u Beču, Antea, Mihaela, Filip…., svi na okupu kao jedna obitelj. Bože hvala ti na ovom predivnom susretu.

Stočani u posjeti Beču, 24. i 25. studenoga 2018.Izlazimo iz crkve, presvlačenje, odmor, ručak i obilazak grada. Dumo nam daje dva sata slobodno za popiti kavu, obilazak štandova, suvenirnica, trgova, a tko želi može poći u obilazak katedrale sv. Stjepana i zvonika visokog 169 metara. Uza zvonik se ide po 343 stepenica na visinu od 67 metara. Katedralu nam tumači rektor katedrale mons. Franc-Josef, kanonik prvostolnog kaptola. Rasporedismo se po grupama što tko želi, a za 2 sata vraćamo se ponovno pred crkvu, pa prema autobusu. Kod autobusa Dumo uime svih nas zahvaljuje do Ivici na izdvojenom vremenu, čašćenju, dobrom domaćinstvu i dobroj organizaciji ovog našeg boravka u Beču, zahvaljuje vozačima na strpljivosti i dobroj vožnji, prijatelju Josipu na snimanju i slikanju da ovo sve ostane trajno zabilježeno i ovjekovječeno i mi se svima zahvalismo prijateljskim i srdačnim pljeskom i zauzesmo mjesta u autobusu. Dumo moli Pozdrav Gospin, zahvaljuje Bogu na svim dobrima koja nam je do sada udijelio i blagoslivlje putovanje na koje krenusmo iz Beča prema Stocu u nedjelju u 18,00 sati. U autobusu dobra atmosfera, a i ne bila nakon ovako bogatog i lijepog vikenda. Usput razgovor, pjesma, prebiranje lijepih dojmova i slanje poruka. Stadosmo na nekolika odmorišta uz osvježenje jelo i piće. Na granicama lagan i brz prijelaz i u Stolac dođosmo za 12 sati putovanja u ponedjeljak u 6,00 sati ujutro.

Stočani u posjeti Beču, 24. i 25. studenoga 2018.

Lijepo i nezaboravno, Bogu hvala! Dumo odmah nakon dolaska nazva don Ivicu i sve prijatelje po Beču i svima uime svih nas srdačno zahvali i svima poruči, kad se god kome pruži prilika doći u Stolac, svima su vam vrata naše župe i naših srdaca širom otvorena. I ovoga puta smo lijepo i na najbolji mogući način u Beču predstavili našu župu i naš grad kroz kulturnu baštinu Hrvata stolačkoga kraja.

FOTOGALERIJA

VIDEO – 1

{youtube}FqeyxLF0Buc|560|315|0{/youtube}

VIDEO – 2

{youtube}7fObOQOTU14|560|315|0{/youtube}