KIUM, 2014-10-25

STOLAC: MISA ZA ZDRAVLJE U DOMUDogovor. U dogovoru s don Rajkom Markovićem, stolačkim župnikom, a župnik u sporazumu s Nikom Markićem, ravnateljem Doma za socijalno i zdravstveno zbrinjavanje osoba s invaliditetom i drugih osoba, biskup je Ratko rado došao u subotu, 25. listopada prije podne, prikazati sv. Misu u velikoj dvorani Doma, jer je kapelica premalena. Prikazati za dobro Doma, za zdravlje svih zaposlenika i korisnika i svih koji su na bilo koji način uključeni da ovaj Dom uspješno djeluje. Na bini su za improviziranim „oltarom“ uz biskupa dvojica koncelebranata, župnik don Rajko i tajnik don Tomo, a dvorana je puna misara, među kojima: gradonačelnik Stoca Stjepan Bošković, rektorica Sveučilišta u Mostaru dr. Ljerka Ostojić, ministar zdravstva Hercegovačko-neretvanske županije dr. Mladen Bošković, službeni liječnik Doma i ravnatelj Doma zdravlja u Stocu dr. Kazimir Raguž i osoblje koje djeluje u Domu. Župnik ne samo pozdravlja sve nazočne nego i intonira crkvene i Gospine pjesme u ovom njezinu mjesecu listopadu, a koje drugi vjernici prihvaćaju.

Nagovor. Biskup u nagovoru tumači kako smo svi stvoreni i navijeni po načelu sebeljublja, a kao ljudi vrijedimo onoliko koliko se iz ove svoje sebičnosti otrgnemo i okrenemo najprije prema Bogu, a onda prema bratu, odnosno prema svakomu čovjeku, kojemu smo mi bližnji. I nakon smrti na sudu duše, i na Sudnjem danu kada se duši priključi i preobraženo nam tijelo bit ćemo suđeni u prvome redu po tome koliko smo bili otvoreni prema potrebama drugih, u onom tjelesnom pogledu pribavljanja hrane gladnomu, pića žednomu, odjeće siromašnomu, zdravlja bolesnomu i tomu slično. Koliko nam oko nije bilo stisnuto prema nevoljama drugih, odnosno koliko nam je dlan bio otvoren prema nužnim traženjima drugih. Država ima svoje zakone, institucije, osiguranja, domove, ali ako u svemu tome nema ljudskoga srca koje osjeća, srca kao pokretača svake dobre i plemenite intencije i akcije, institucije se s vremenom suše dok ne presuše. Ako se ti nesebično zalažeš za dobrobit bližnje osobe, ne može se ta dobrota i ljubav dovoljno naplatiti novčanim sredstvima; to samo Bog može uzvratiti svojim darom zdravlja, duševnoga i tjelesnoga, i svojim obilnim blagoslovom tebi i tvojoj obitelji. Kao što je roditeljima puno više stalo do one djece koja su nemoćna da im pomognu, tako je i kudikamo više Bogu stalo do onih bolesnih i nemoćnih njegovih stvorenja, sinova i kćeri, a naše braće, da im po nama pomogne. Biskup je zahvalio svim djelatnicima koji ulažu svoje darove i sposobnosti, svoje srce, vrijeme i vještine u uzdržavanju ovoga Doma i njegovih štićenika kao svoje kuće.

Razgovor. Nakon misnoga slavlja, u prostorijama Uprave Doma doznajemo da su do 1987. ove zgrade služile za preodgoj maloljetnika i drugih uglavnom mlađih potrebnih ispravne resocijalizacije. Ovaj je Dom nakon 26 godina predratno-ratno-poratnoga nedjelovanja zaslugom Vlade Hercegovačko-neretvanske županije profunkcionirao u lipnju prošle godine; da ima štićenika ili korisnika ne samo iz spomenute županije, nego iz cijele BiH, pa i iz Hrvatske; da se svaka županija treba brinuti za svoga štićenika određenim mjesečnim doprinosom; da je danas oko 130 korisnika u Domu bez obzira na nacionalnu i bilo koju drugu pripadnost; da su dva-tri invalida nepokretna; da je puni kapacitet Doma do 250 korisnika ali nije se još uredilo da bi moglo primiti tolik broj potrebnika; da u Domu radi preko 50 zaposlenika; da Domsko osoblje djeluje u smjenama puna 24 sata; da župnik dolazi više puta godišnje ispovjediti vjernike i slaviti im sv. Misu; da je ustanova pristojno opskrbljena svim potrebnim uređajima: kuhinjom, ambulantnom, radionicom, prostorijama za religiozne obrede, za higijenu, dostatno prostora za šetnju. U razgovoru se također istaknulo da je ovo stanje uvijek potrebno poboljšavati, da je u tome pogledu dobro došla pomoć sa svake strane: i društvene i financijske, i zdravstvene i religiozne, i domaće i vanjske. Uostalom, svatko se od nas takozvanih zdravih mogao ili može lako naći na istom mjestu u ovom Domu. Stoga: “Sve, dakle, što želite da ljudi vama čine, činite i vi njima. To je, doista, Zakon i Proroci” (Mt 7,12).

Bog, bogat milosrđem, blagoslovio sve korisnike, djelatnike i dobrotvore Doma!

Tko se želi više informirati o djelovanju Doma, može posjetiti ovu mrežnu stranicu: http://www.dom-stolac.ba/

{rokbox album=|dom2014| title=|STOLAC: MISA ZA ZDRAVLJE U DOMU| thumbcount=|16|}images/stories/vijesti/2014/dom/*{/rokbox}