Svečano proslavljena Prva večer trodnevnice i „16. Večer Folklora“ u Stocu 2017.U ponedjeljak, 17. srpnja 2017. u Stocu je svečano proslavljena Prva večer trodnevnice. Prije sv. Mise ispovijedalo je više svećenika, a svijet se okupljao u velikom broju, kako domaći tako i gosti i 10 HKUD-ova iz Lijepe naše i Hercegovine.

Svečanu sv. Misu u 19,00 s. u župnoj crkvi sv. Ilije Proroka u Stocu predvodio je i prikladnu propovijed održao Vlč. Pavao Filipović, župnik i dekan Suhopolja kod Virovitice, a pod sv. Misom pjevao je Župni zbor iz Suhopolja.

U 20,00 s. započela je Šesnaesta „Večer folklora“ u Stocu na vanjskoj pozornici u crkvenom dvorištu. Svih 10 folklornih društava i klapa prošlo je u mimohodu ispred pozornice i predstavilo se nazočnom mnoštvu. Župnik don Rajko uz pozdrav nazočnim gostima i svemu okupljenom narodu, pozdravio je i sva folklorna društva i klape:

 • HKUD „Stolac“ Stolac;
 • KUU „Suhopolje“ Suhopolje-Slavonija;
 • HKUD „Luke“ Višići;
 • HKUD „Dubrave“ Aladinići;
 • HKUD „Rotimlja“ Rotimlja;
 • HKUD „Brotnjo“ Čitluk;
 • HKUD „Herceg Stjepan“ Blagaj-Buna;
 • HKUD „Prenj“ Prenj;
 • HKUD „Domanovići“ Domanovići;
 • Muška klapa „Stina“ Ploče-Hrvatska
 • i na kraju je župnik pozdravio mladu klapu „Aurora“ iz Sr. Šk. Stolac u kojoj su momci iz triju župa Rotimlje, Aladinića i Stoca i večeras su po prvi put nastupili na Smotri Folklora u Stocu, na početku programa.

Poslije su voditelji Marko i Matea lijepo vodili program i najavljivali svako društvo uz kratku osobnu iskaznicu društva. Poslije službenog nastupa don Rajko je podijelio svim sudjelovateljima u programu zahvalnice, župnu lozu iz murvove bačve, vino iz stolačkih vinarija i onima koji su po prvi put u Stocu CD i DVD stolačkog društva i Turističku monografiju župe Stolac.

Nakon podjele zahvalnica priređen je veličanstveni Vatromet od nekoliko minuta, na ugodno iznenađenje svega okupljenog mnoštva. Folklori su zatim pošli na večeru, a tada je uslijedila opća župna fešta koju je predvodio Marin Previšić i grupa „Kamen“.

Svi su se uključili u feštu, posebno djeca i mladi, a ostali je svijet uživao u fešti, pjesmi i razonodi te prijateljskom razgovoru i čašćenju hladnim pićima. Sva ova lijepa svečanost, predvođena domaćim HKUD „Stolac“, prošla je dostojanstveno, na opće zadovoljstvo svega nazočnog mnoštva.