Blagdan sv. Ante na BačnikuU subotu, 13. lipnja 2020. u groblju na Bačniku u 11,00 sati sv. Misu služio je stolački župnik don Rajko Marković. Na sv. Misi sudjelovalo je nekoliko desetaka vjernika, ljudi izbrojili 106 osoba, skupilo se dosta kako mještana, tako gostiju i prijatelja.

Pod sv. Misom okupljeni puk je pobožno molio i skladno pjevao. Don Rajko je uputio prikladnu propovijed okupljenom puku, naglasivši da je sv. Ante omiljeni svetac kršćanskog zapada, a posebno hercegovačkog puka, koji je svijet osvojio svojom jednostavnošću i iskrenom vjerom u Boga.

On je umro na glasu svetosti 13. lipnja 1231. godine u 36.-oj godini života i zato danas njegov blagdan, a pokopan je u utorak, 17. lipnja i zato utorci sv. Anti, ali i razne druge pučke pobožnosti, pa je sv. Antu stavio za uzor svima. Sv. Ante je svojom poniznošću i iskrenošću osvojio srca ljudi čitavoga kršćanskoga svijeta. Poslije sv. Mise domaćini su pozvali svoje goste i prijatelje na obiteljsku gozbu. Dumo je čestitao blagdan, kako domaćima tako i gostima i zaželio svima ugodno, lijepo i prijateljsko poslijepodne, a Dumu je ove godine ugostila ručkom brojna obitelj pokojnog Ilije Raguža.

Župnik je, sa sinom Ilijinim Vinkom, po običaju, poslije sv. Mise obišao i sve ostale kuće, njih sedam i svima u obiteljima čestitao, a nakon toga u Ilijinih sa svim ostalim uzvanicima ručao uz ugodan razgovor i prijateljsko druženje. Poslije ručka na Bačniku, Dumo je krenuo na Aladiniće gdje je zakazana ispovijed ovogodišnjih Prvopričesnika i njihovih roditelja, a u 16,00 sati bila je organizirana u stolačkoj župnoj crkvi ispovijed stolačkih Prvopričesnika i njihovih roditelja. Na oba su mjesta ispovijedala trojica duma prenjski, aladinski i stolački.

Kako je zaista lijepo i Bogu ugodno kad se braća i sestre nađu zajedno najprije kod sv. Mise slaveći Boga i sveca zaštitnika, a onda za obiteljskim stolom blagujući u ugodnom razgovoru s okupljenim prijateljima. Ovo su zdravi i lijepi hercegovački običaji, pa neka žive navijeke!